دپارتمان مشاوره

پرورش خلاقیت در دبستانی ها

khalaghiat - پرورش خلاقیت در دبستانی ها

خلاقیت یکی از توانایی های ذاتی انسان است. بکارگیری توانایی خلاقیت فرآیندی ذاتی نیست و انسان باید برای بکارگیری خلاقیت آموزش هایی را به ببیند تا بتواند از این توانایی به نحو احسن بهره ببرد.

سایت مدرسه در این مقاله روش هایی را برای پرورش خلاقیت کودک در منزل معرفی کند. اولین روش که برای پرورش خلاقیت کودک در منزل بسیار مناسب و راحت است.

اینکه به فرزند خود چندین حرف بدهیم . از او بخواهیم که چندین کلمه با این حروف بسازد.به عنوان مثال با حروف ((ف-م-ر-ن-ه-ا))چندین کلمه بسازد. پاسخ: فرمانده ، فرمان ، رمان ، نرده ، رنده ، نامه و… 

البته می توانید استفاده از نرم افزار های اندوریدی فراوانی که در این زمینه ساخته شده استفاده کنید. از نرم افزار هایی مثل آفتابه ، باقلوا ، نبرد کلمات و… استفاده نمایید.

یکی از روش های پرورش خلاقیت کودکان در منزل این است اینکه:

برای فرزندمان یک داستان یا حکایت بخوانیم و سپس از او بخواهیم که برای داستان و حکایت اسم انتخاب کند.

مثلا: علی خروسی داشت. علی او را خیلی دوست داشت اما صدای خروس باعث آزار همسایه ها می شد. یک روز علی هنگام رفتن به مدرسه فراموش کرد در خانه را ببندد.  خروسش از خانه بیرون آمد. یکی از همسایه ها خروس علی را دید و تصمیم گرفت که با او غذای لذیذی درست کند. و…

زمانی که اسم داستان را از کودک خواستید و کودک عنوانی که انتخاب کرده بود را گفت. او را ارزیابی  کنید. به عنوان مثال انتحاب عنوان برای داستان بالا:

عنوان خلاق: خروس بی محل و…       عنوان غیر حلاق: خروس علی ، خروس و…

زمانی که کودک عنوانی غیر خلاقانه را برای داستان انتخاب کرد. از او بخواهید تا اسم های دیگری برای داستان انتخاب کند. این کار باعث می شود ذهن کودک روز به روز آماده تر شود. و البته رفته رفته خلاق تر !

از روش های دیگر پرورش خلاقیت کودک در منزل می توان روش زیر را نام برد.

از کودک بخواهیم کاربرد وسایل را بگوید . مثلا صندلی

خب مثالی غیر خلاقانه برای صندلی آن است که بگوییم برای نشتن. اما عنوانی خلاقانه مثلا روی صندلی بایستیم و زمانی که دستمان به چیزی نمی رسد از آن استفاده کنید. از فرزند خود بخواهید که در رابطه با کاربرد ها فکر کند و برای هر وسیله کاربرد های متفاوتی بگوید.

روش آخری که در این مقاله برای پرورش خلاقیت کودک نام خواهیم برد این است که :

مثلا یک دایره به کودک بدهیم و از او بخواهیم کهبا این دایره برای ما نقاشی های متعددی بکشد. خب با یک دایره می توان توپ ، پرتغال ، چرخ و فلک ، خورشید و… کشید.همچنین می توانید به عنوان مثلا اعدادی به کودک بدهیم و از او بخواهیم که با این اعداد یک نقاشی به شما بدهد. مثلا با عدد ۶۱ می تواند سگ ، ۷ روباه ، ۲ شمع و … کشید . با یک جستجو ساده در اینترنت می توان نقاشی ها با اعداد و… را جستجو کرد.

امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. لازم به ذکر است  این مقاله توسط معاونت فناوری اطلاعات مدرسه بدون کیف بهار آزادی اصفهان تهیه شده و تنظیم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *